Materiály pro výrobu oblečení a jejich vlastnosti

Když si kupujeme oblečení, pravděpodobně hledíme na to, jaký má střih, barvy a zda se líbí na pohled. Dalším velmi důležitým kritériem podle kterého možná vybíráme je příjemnost například na dotek. Mnoha lidem nevadí syntetická vlákna a nebo jim naopak vyhovují pro sportovní aktivity. Syntetické oblečení má také mnohé výhody. Výhodami syntetického oblečení je lehkost, odolnost proti protržení a cupování vláken, pružnost a určitě i snadný odvod vlhkosti v případě termoprádla.

Většina tkanin pro šití oblečení je složena z bavlny buď z části a nebo jde o bavlněný výrobek kompletně. Řekněme si tedy několik zajímavých informací o bavlně. Původcem bavlny je keř, kterému se říká “bavlník”. Bavlníku se dobře daří v tropickém a subtropickém podnebí, bavlníková vlákna se sklízí ručně i strojově. Použití bavlny na výrobu oblečení a tkanin vůbec sahá tisíce let do minulosti až do starého Egypta. Výhodou bavlny je dobrá savost potu a dobré tepelně izolační vlastnosti, dobrá odolnost vláken i proti opakovanému praní a oděru. Orientační cena bavlny je 600-1200kč za tunu.

Polyesterové tkaniny nalezneme téměř v každém obchodě s oblečením. Z čeho se však polyesterové vlákno skládá a jak se vyrábí? Polyester se vyrábí z produktů ropy – glykolu a dimethyltereftalátu, při polykondenzaci obou sloučenin vznikne polyethylentereftalát, který se přímo zvlákňuje na přízi. Výhod tohoto syntetického vlákna je více, vyjmenujme si některé nejvýznamnější. Je to vysoká odolnost proti světlu, odírání, nedokáží se v něm udržet mikroorganismy jako roztoči, polyesterové oblečení také rychle schne. Nevýhodou polyesteru a vlastně každé obvyklé příze je nízká odolnost proti horku a ohni. Tkaniny s příměsí polyesteru nejsou tolik mačkavé, zvyšuje se jejich odolnost a pevnost.

Třetím známým vláknem je polyamidové vlákno (nylon), jeho výhody jsou velmi podobné polyesteru – pružnost, levnost, lehkost, nemačkavost. Nylon se vyrábí se z ropy podobně jako polyester. Nevýhodou polyamidu je vznik statické elektřiny na jeho povrchu, někdy nepříjemně studený na omak, v kombinaci s dalšími textíliemi také zpevňuje jejich konstrukci a zlepšuje elastické možnosti tkaniny. Krásným příkladem polyamidového vlákna jsou elastické dámské punčochy. Na punčochy se také používá elastan.

lycra_elastan

Elastan je vlákno vyrobené z tvrdého polyuretanu s polyéterem. Elastanu se říká také Lycra, jde o ochrannou známku společnosti DuPont. Výhodou elastanu je výborná elastičnost, díky této vlastnosti se používá v textilním průmyslu zejména na výrobu punčochového zboží, plavek, oblečení pro psy atd.

Mnoho syntetických vláken nemá rádo vysokou teplotu, avšak toto oblečení se zároveň příliš nemačká. Pokud žehlíte, na štítku u oblečení hledejte symbol přeškrtnuté žehličky. Jestliže byste rádi začali prodávat oblečení, možná budete potřebovat službu ready made společnosti, která Vám umožní začít podnikat takřka okamžitě pod jménem vaší společnosti s.r.o. a nebo a.s..

You can leave a response, or trackback from your own site.
Zkopírujte a vložte kód níže..
Email a IM
WWW kód
Fóra
Dobré pojištění

Leave a Reply